Како да препознаете кога вашите противници се гади од пораз

Згрозеноста е еден од седум основни човечки емоции (заедно со радост, тага, страв, изненадување, гнев и презир). Кога ќе мириса нешто лошо или кога гледаме нешто судиме офанзива, ние чупка носот нашите, и горниот дел од нашите усни се движи нагоре. Сум го направи, и сте го сториле тоа. Дури и малите бебиња да го направи тоа. Тоа е вродена. Само чупка вашиот нос во моментов и најверојатно ќе почнат да се чувствуваат одвратност кон нешто.

Disgust micro expression

И како и во секоја емоција, можеме да се доживее одвратност во различни степени. Понекогаш ние се згрозени, бидејќи гледаме дете силувач на телевизија, а понекогаш и тоа е затоа што нашиот омилен тим губи голем натпревар. На ист начин, понекогаш се прикаже целосна гадење лице, како на сликата на правото, и други пати тоа ќе биде многу посуптилно, како мало подигнување на горната усна, или минимална зголемувањето на горниот дел на носот.

На покер масата, работите не се различни. Кога ќе се појави ситуација која не е да се нашите потреби, На пример, ако еден противнички играч мисли за повикување на блеф, ние сме најверојатно да се чувствуваат одвратност во врска со тоа. И дури и ако ние се обидуваме да се задржи на покер лице, изрази на лицето сепак излегуваат во јавноста. Овие протекување често се земе форма на она што се нарекува микро-изрази, кои се 1/5 Вториот прикажува на потиснатите емоции. Тие брзо се покажа, и што е можно побрзо скриени, но за еден остроумен набљудувач, тие може да значи разлика помеѓу победа големо тенџере или виткање најдобра рака.

Покер е голема арена за набљудување на микро изрази, бидејќи сите покер играчи се обидуваат да ги скријат своите вистински чувства. Ние сите се стремиме да се задржи на покер лице. Но, сите не успееме.

Како што ќе видите во овој член, дури и искусни професионалци ќе се прикаже микро изрази, и ако тие не можат да го помогнат, со илјадници и илјадници часови играјќи во живо покер, Се обложувам дека не може или.

Од моите опсервации, покер играчи обично ќе се покаже гадење во еден од четирите типични ситуации.

Додека нивниот противник е разгледување

Ова обично значи дека без оглед на противникот е размислување за тоа, Играчот не му се допаѓа. Јас бев вклучен во рака неодамна на WSOP каде што играчот покрена под пиштолот и беше повлечен на пресек кој беше разгледување на неговиот следен потег. На raiser тогаш покажаа микро-изразување на гадење, јасно не се задоволни во врска со фактот дека играчот беше размислување за играње, тоа ми кажуваше тој беше слаб и не сакате било каква акција. Cut-off пресели во (ме спречува да си подигање :-)), и оригинал raiser здипли.

Веднаш по нивниот противник го нарече

често пати, блефира играчи ќе покаже гадење право откако беше наречен од страна на еден противнички. Ова е многу точно кажам што ни кажува дека на bettor не го цениме акција, во овој случај на повик од друг играч. Значи тоа ви дава малку повеќе информации за состојбата на умот на вашиот противник ако сте на повикувачот.

Кога тие се обложуваат

Понекогаш некој играч ќе се покаже како гадење, тој го става чипови во средината. Кога ќе го видите како израз, што треба да се запрашате зошто некој би се чувствувате гади додека обложување или подигање. Тоа е редок ние се чувствуваме овој начин, кога имаме голема рака.

По рака се игра и на противникот здипли

Не постојат многу кажува дека ни даде информации за нашите противници по акцијата има склучено. Понекогаш, играчите ќе покаже гадење по нивните противници се здипли, тоа ни кажува дека тие не ми се допаѓа. на пример, ако се размислува за повикување или виткање и ти конечно одлучи да се свитка, види вашиот противник. Ако тој ви покажува одвратност, има многу добри шанси да ја направи вистинската одлука.

Даниел Negreanu на големата игра

Ајде сега да ги погледнеме во два примери на гадење на маса. прво, ајде да погледнеме на вистински живи страна кој Даниел Negreanu и Дојл Brunson (Јас Ви препорачуваме да се види на рака пред читање понатаму).

Еве раката:

По подигне preflop, и Дојл и Даниел пропадне врвот пар. Двете одлучи да slowplay а акцијата се проверува околу. Од друга страна, одборот парови на дното картичка, што одбор Td Jc 3в 3H и Дојл посегнува по својот чипови. Очигледно вознемирен од своја картичка, и дека Дојл го вовлечени надвор од него, Даниел покажува микро-израз на гадење (види екранот).

Daniel Negreanu poker tell disgust micro-expression

Изразот може да се види точно 0:48 во видеото. Тоа е микро-изразување, и тоа е вистински пост (се сеќавам микро изрази последните 1/5 од секунда и може да биде дури и побрзо). Но, не постои негирајќи дека, можеме да видиме брчки во горниот дел на носот и мало подигнување на горната усна: одвратност.

И дури и ако ние обично не можат да се каже со сигурност зошто човек се чувствува одредена емоција, веројатно можеме да претпоставиме дека тоа е затоа што Даниел видел нешто што не ми се допаѓа. Фактот дека Дојл облози на два играчи зголемува шансите тој доби парче на одборот, и дека за возврат картичка може да им наштети на Даниел. Па тој најверојатно жалење проверка пораз, и е згрозен од начинот на кој рака се игра надвор.

Значи, ако сте биле седи во позиција Дојл и се случи да се види дека изразувањето во лицето на Даниел, треба да се обложи со сигурност. Понекогаш, што може да се размислува за залог кога ќе забележиш кажам, ѓубрето на скалата кон обложување. Тоа е многу точно кажам.

Стен Голдстајн на Светската покер турнеја

Втората страна, ние ќе се гледа во вклучува Стен Голдстајн и Х Ле, на конечната табела од легендите на покер за време на Светската покер турнеја назад во 2002. Ај, да се види на првата страна.

Стен Голдстајн чини малку фрустрирани за начинот на конечната табела е игра досега. Тој е игра прилично тесни, и Х Le се прскаат околу. Во оваа страна, Стен покренува preflop со A3o, и Х Ле повикува на големите слепите лица.

Пораз е секако лошо за рака се KdQc9d, па тој ја проверува. Дали тој апсењето? Има пораз го пропушти? Па, ако се погледне на лицетоStan Glodstein disgust poker tell micro expression кога тој ја проверува, во точно 0:17 на видео (види екранот), ќе видите дека тој го покажува микро-израз на гадење, како што е сигурен знак за тоа како тој се чувствува во врска со пораз. На сликата подолу, можете да видите дека неговата горна усна е подигната, и неговите ноздри се разгореа. Стен не му се допаѓа она што го гледа. И ако тој е згрозен за начинот на рака има испадна, тогаш тој мора да има слаба рака, и, всушност,, тој прави.

Така да можат на самото место дека микро-изразување на гадење би значело дека вие можете безбедно да се обложуваат и ќе ги преземе тенџере далеку. Гадење е една од повеќето точни покер кажува, и јас би рекол веројатно една од почестите кажува гледам кога играм.

Гадење покер Кажете

Гадење е само еден од многуте покер кажува дека добар набљудувач може да се види на покер масата. Некои играчи се поизразени од другите, и некои изрази на лицето се многу суптилни, но постојат истекувања. Значи, ако сакате да се подобрат вашите вештини за читање, а со тоа подобрување на вашиот девизен победа, можеби ќе сакате да се до својата студија на покер кажува на друго ниво. Индиции се таму, право пред вас. Вие само треба да знаеш што да барате, и да се разбере како да ги најдете. И покрај тоа што сите ние се стремиме да се стави на нашите најдобри покер лице кога играме, ознака на моите зборови; не постои совршен покер лице!

Сакате да дознаете како да се фати микро изрази на маса? Ти можеш проверете мојот покер кажува видео курс или ова големо пакет на микро-изразување софтвер.

   
ОБЈАВУВАЊЕ: Некои производи и услуги промовирана на овој веб-сајт се приклучат линкови. Ова значи дека ако се одлучите да купите една од овие производи, Јас ќе заработи мала провизија. Со користење на овие линкови, нема дополнителни трошоци за вас. Ќе го добиете истиот одличен ресурс во исто голема цена. Јас само што ја промовира ресурси, производи и услуги Јас навистина верувам дека ќе ви обезбеди со неверојатна вредност. Со заработка комисија, тоа ми помага да се произведе повеќе квалитетни содржини. Плус тоа дури и ви помага хранат моите деца! 🙂
 
2015-02-08T04:12:05+00:00

За авторот:

Јас сум веб оптимизација & консултант за реализација - Јас им помогне на моите клиенти (некои во Fortune 500) генерираат повеќе приходи за нивниот бизнис. претежно, Да се ​​добие повеќе од нивните посетители за претворање на нивниот веб-сајт. Сум започна и се продаваат 2 стартап - Јас сум бил работат на интернет, за 15 години и почна од нула - а потоа се продаваат - два веб-сајтови брзо растечки: водечки информации игри портал и онлајн рекламна мрежа. Прочитај 10 работи за мене - вклучувајќи се тренерот на јазикот на телото на светскиот шампион на покер и пеење во KISS покритие бенд (слики вклучени) - овде.

3 коментари

 1. Jeff Mcintyre април 25, 2012 на 8:14 часот - Одговори

  Nice post Nicolas. Even if I don’t catch these tells from others at the table, I like reading your posts to try and defend from giving off tells myself.

  I kind of felt that Daniel must be atells culpritseeing how fidgety and expressive he is at the table.

  Thanks again

  Jeff

  • Никола Fradet април 26, 2012 на 7:13 сум - Одговори

   Hi Jeff,

   Yes players that are more expressive like Daniel, and guys like Phil Hellmuth, Mike the Mouth, Gavin Smith have a whole bunch of tells.

   And players like Chris Ferguson and Phil Ivey, have much lessbut still some 🙂 .

   Никола

 2. JFG април 3, 2013 на 8:02 часот - Одговори

  Nice description. I enjoyed it! 🙂 However, Морам да истакнам дека читањето на микро изрази на други играчи не поддржува предност ако неискуство во споредба со добрите протекување од вашиот сопствен микро изрази.

Остави коментар