3 Лесно начини да забележиш Оригинален & лажни насмевки

Насмеан е најдобар начин да се соочи секој проблем, да го скрши секој страв, за да се скрие секоја болка. – Unknown author

често пати, луѓето да се насмевнам кога тие навистина не се чувствуваат како него. Тие го прават тоа за време на интервју за работа, вечера партии, и секоја таква јавна прилика, со цел да се погледне повеќе пристапен. They “fake smile” it.

Всушност, многу луѓе мораше да поминат низ целата церемонии насмеани, само за да изгледаат добро, кога всушност тие не се ужива нешто (костим за капење слика пука во ладно време ми доаѓа на ум).

Вистината е дека насмевка е многу важно. Тоа го прави да изгледаат подобро, попријатна и подостапна. Но, знаете ли дека секој човек сака да забележиш лажни насмевка?

Тоа е многу точно.

Вие веројатно нема да го даде многу мисла, но можете да забележиш лажни насмевка речиси потсвесно. Но, за да се фати лажна насмевка, мора да биде во можност да забележиш вистински еден, како и.

вистински насмевки

Кога ќе се насмевнам и да значи тоа, постојат два вида на мускулите кои се вклучени во твоето лице. This was first recognized by French physician Гијом Душен.

George Clooney genuine smile

Во оваа слика на Џорџ Клуни, тој покажува вистинска насмевка. Забележи како неговите очи се речиси затворен, како и нозете на врана надвор од очите.

In genuine or “Duchenne” smiles, еден вид на мускулите е одговорен за зголемување на вашиот образи и изложување на забите (зигоматичниот големи мускулни). This muscle is controlled voluntarily by a person. When we say “smile to the camera”, тоа го правиме, effortlessly.

Има, сепак, други мускулите кои се вклучени во вистински насмевки кои често се заборавени од страна на лице кои сакаат да се појави среќни.

Во Душен насмевка, мускулите договори orbicularis oculi и форми брчки на надворешниот раб на очите (нозете исто така наречена врана). Во суштина, очите се затвораат како образите движи по нагорна линија.

Зошто ние лажни насмевки

очите предаде своите чувства многу.

Постојат многу ситуации во кои сме лажни насмевка. Ние сите го прават тоа.

Понекогаш тоа е кога некој кажува шега, а ние не се чувствуваат дека тоа е толку смешно, но ние се бори со насмевка. Понекогаш тоа е затоа пријател изведува слика од нас. Во други случаи, тоа е затоа што ние се сретнат со еден човек и сакаат да се направи добар впечаток.

In none of these situations are we smiling genuinely.

Луѓето, исто така знаат дека тие може да се насмевнам кога тие сакаат да се скрие своите емоции. Во таа смисла,, знае кога едно лице е вистински среќни да те видам може да влијаат на тоа како да се справи со еден колега, клиент или бизнис партнер.

How to Spot a Fake Smile – 3 совети

Кога се обидува да забележиш лажни насмевка, there are three things you can look that will give the “culprit” away.

1. Отсуство на затворени очи

Како што е наведено, one of the key ingredient in a genuine smile is the movement of the orbicularis oculi muscle. Ова предизвикува очи да се затвори. Огромното мнозинство на луѓе кои лажна насмевка ќе не покажуваат движења во горниот дел на лицето.

Real smile

Дури и со покриена устата, тоа е лесно да се каже дека комичар Dany Turcotte се смее.

Земете внимателно во сликата на човекот на правото.

Всушност, покривање на устата со своја рака.

Може да се каже дека тој се смешка?

Дали сте сигурни дека може да.

Па во отсуство на движење во областа на очите, особено ако тие не се затвораат, треба да се сомневаат дека лицето не е тоа faking.

2. Отсуство на нозете на врана

Ова е втор кажам во врска со затворањето на очите. За многу луѓе, нозете на врана се појави надвор од очите кога се насмевнуваат чесно.

Земете добар поглед се биде на Dany Turcotte и Џорџ Клуни слики, можете јасно да видите брчките надвор од работ на очите.

3. Видливи Крајна заби

Друг начин може да се види дали некој е лажна насмевка е ако можете да видите на дното заби во устата. Повторно се погледне во устата на Џорџ Клуни, на дното заби се целосно отсутна. Тоа е затоа што кога ќе се насмевнам и да значи тоа, мускулите на устата, the zygomatic major moves upwards.

Кога ќе се лажни насмевка, ние имаме тенденција да се движат надвор овој мускул, понекогаш изложување на дното заби. That’s why it’s not a good idea to say “cheeeeeeese” when we take pictures. The word “cheese” moves forces a fake smile. тоа е многу подобро да се најде начин да се направи луѓето да се смеат за недвижен.

Fake Smile

Изгледа за овие 3 индикатори на лажни насмевка: Очите не се затворени, нозете не врана, во неговиот дното заби.

Ова не е универзална, иако. Многу луѓе не се покаже нивната крајна заби дури и ако тие лажни насмевка. Згора на тоа, некои луѓе имаат голема уста и ќе ги изложи своите заби, дури и кога тие се насмевнам вистински. Значи се ова со претпазливост.

Како повториме, погледнеме во човек на правото. Може да се види дека тоа е лажна насмевка?

Е нема акција во очите, тие не се затворени и има нозе не врана, а ние може да се види на дното заби:

заклучок: ЛАЖНА НАСМЕВКА!

Иако насмевка е многу важно во комуникацијата, исто така е важно да се обидат да бидат искрени кога ќе се насмевнам. Понекогаш, кога не сте задоволни, вие не мора да се лажни насмевка. Тоа е исто толку важно дека луѓето знаат она што го чувствувам.

брз тест:

Еве две слики од вистински и лажни насмевки, да ми кажете во коментарите кои еден е вистински, и кој е лажен, и зошто.

ОБЈАВУВАЊЕ: Некои производи и услуги промовирана на овој веб-сајт се приклучат линкови. Ова значи дека ако се одлучите да купите една од овие производи, Јас ќе заработи мала провизија. Со користење на овие линкови, нема дополнителни трошоци за вас. Ќе го добиете истиот одличен ресурс во исто голема цена. Јас само што ја промовира ресурси, производи и услуги Јас навистина верувам дека ќе ви обезбеди со неверојатна вредност. Со заработка комисија, тоа ми помага да се произведе повеќе квалитетни содржини. Плус тоа дури и ви помага хранат моите деца! 🙂
2018-06-06T15:31:03+00:00

За авторот:

Јас сум веб оптимизација & консултант за реализација - Јас им помогне на моите клиенти (некои во Fortune 500) генерираат повеќе приходи за нивниот бизнис. претежно, Да се ​​добие повеќе од нивните посетители за претворање на нивниот веб-сајт. Сум започна и се продаваат 2 стартап - Јас сум бил работат на интернет, за 15 години и почна од нула - а потоа се продаваат - два веб-сајтови брзо растечки: водечки информации игри портал и онлајн рекламна мрежа. Прочитај 10 работи за мене - вклучувајќи се тренерот на јазикот на телото на светскиот шампион на покер и пеење во KISS покритие бенд (слики вклучени) - овде.

33 коментари

 1. Geff септември 30, 2013 на 9:32 сум - Одговори

  The first one is an obvious fake smile but the seconde one is a sincere smile.

  1.The woman doens’t have any crow’s feet, her bottom teeth are visible and her eyes aren’t closed.

  2;The man does have crow’s feet, only his top teeth are seen, and his eyes are closed.

 2. Jo March 15, 2014 на 4:49 часот - Одговори

  top one so obviously fake. the bottom one is real because he has huge crow’s feet. Crow’s feet dead giveaway it’s a real genuine. speaking from experience.

 3. James Shelton септември 9, 2014 на 8:45 сум - Одговори

  I disagree with the article basically implying
  that you have to close your eyes to have a sincere smile
  and I disagree because
  well frankly I never close my eyes when I smile.
  I may smile some because I am not totally happy,yet kinda happy.
  That is rational and reasonable.
  He needs to learn that everyone has bad days and quit misinterpreting people.

  • Garrettman90 декември 23, 2016 на 8:49 сум - Одговори

   The article isn’t about bad days and good days. If you study facial expressions, many expressions are universal and are involuntary muscular reactions to psychological reactions. And research wise (for decades I might add) and scientifically, a Duchenne(sp?)(I can’t remember how to spell it anymore, Haha,I only read this article to recall the name) smile is the most universally relevant smile. As it is an involuntary muscular reaction to mood and psychological reactions.

 4. life јуни 9, 2015 на 3:55 сум - Одговори

  usually the tone of someones voice and the words said give me a better understanding than looking at thier crows feet or lower lip lolwho are you trying to be dude loli dont get it…. peace

  • krvzl јуни 25, 2015 на 6:10 сум - Одговори

   @life

   You might think that in reality the vast majority of your perception (Да, YOUR perception, unless you are an alien or my cat or something) of peoplesemotions come from mostly subconscious interpretations of body language, to the tune of something like 70%. What this article is attempting to do (and by extension, who its author istrying to be,” I guess) is provide a rational, cogent explanation to foster an understanding of a base-level human social process.

   исто така,, for shits and giggles, what if that middle aged lady just received a botox injection a couple days prior to that photograph? Џејмс’ smile may give all the outward impressions of verisimilitude, but there’s a reason he’s an actor. If he’s not able to portray a genuine looking smile at will, he may befakingor forcing the emotion beneath it.

   People are strange and varied creatures.

 5. Krist август 25, 2015 на 1:30 часот - Одговори

  The indicators are not reliable. Many males have visible crow’s feet while some dont. At my age, I don’t have any crow’s feet at all. While smiling is different from laughing or giggling.

  • Никола Fradet август 30, 2015 на 2:28 сум - Одговори

   Hi Krist,

   It can be dependant on individuals, but it’s certainly most people that have crow’s feet when they smile genuinely.

   Никола

   • Tiny Monkey јануари 8, 2017 на 8:35 часот - Одговори

    Wait what’s your email? I’m doing a science fair project about this and it’s says that I need your contact information as in email and I need it by today because my project is due tmr

 6. А септември 27, 2015 на 12:21 сум - Одговори

  I can easily fake a genuine smile with my eyes closed looking with the wrinkle thing showing and m bottom teeth not showing. I just am good at these things I don’t know why I can also lie well I hate these skill/traits I have because I fake smile un consciously its a habit to fake smile now.

  • karen април 16, 2017 на 1:14 часот - Одговори

   well maybe its because you are a sociopath. They can fake smiles and also lie very well.

 7. Briana McKay септември 28, 2015 на 9:33 часот - Одговори

  1st real 2nd fake

 8. Emma јануари 6, 2016 на 6:13 часот - Одговори

  1st is fake
  2nd is real

 9. James Bergman мај 23, 2016 на 5:05 часот - Одговори

  I have known about closing your eyes when smiling because of my mom. Her eyes totally disappear when she smiles genuinely and so it is really easy to spot a fake smile on her. Сепак, I will have to work on my fake smile. Now that I know what it looks like I can fake it better. I also think that you missed one of the fake smiles. I call it the I forgot to brush smile when someone refuses to smile with their teeth. I do it when I have forgotten to brush my teeth and am self concious about it.

  • Не мај 31, 2016 на 4:11 сум - Одговори

   I never smile with my teeth, even when it’s genuine. I don’t believe I’ve ever had a 100% вистинска насмевка, I don’t think. At least 1% is fake. Плус, my teeth are crooked and yellow. I don’t have crows feet when I smile.

   • It's late декември 30, 2016 на 11:43 часот - Одговори

    When a smile is genuine you do not think about it. I guess the reason you don’t have a 100% вистинска насмевка, is because you’re self-conscious about it, i.e. think about you’re smiles (maybe because of your teeth).

 10. The Ceej мај 29, 2016 на 5:02 часот - Одговори

  It’s a lot easier thanthree ways.You only need one clue. The smile. It’s always fake. секогаш. No exceptions. There’s no such thing as a real smile. Период. Case closed. You’re all faking it. ова “real vs. Лажна насмевка” scam is a false dichotomy to distract people from finding out they’re not the only one who thinks smiling is creepy, awkward, very difficult, and sometimes painful.

  Smiling is a classic case of pluralistic ignorance. You only even try to do it because you believe you’re the only one who knows it’s complete bullshit.

 11. Senja јуни 5, 2016 на 6:02 часот - Одговори

  dont smile if you don’t want to

 12. unknown јули 3, 2016 на 7:38 часот - Одговори

  first is fake second is real bcoz u can see by the girls eyes and the eyes for the second man are different the girl smiled bcoz she is possing for a photo

 13. sanja август 4, 2016 на 9:46 часот - Одговори

  you mistake laugh with smile,I remember being really happy and in the mood and taking a pic and my eyes were open,not wide open but open,smile was very genuine

 14. Stella Dalglish август 25, 2016 на 12:26 сум - Одговори

  Lol both are fake. In the first picture her smile is so forced it looks like a grimace and in the second one he looks like a ‘Mr Right’ …. their crows feet have nothing to do with it. If people who are faking their smiles don’t want to be seen through, they can just squint their eyes. You have to be able to see the emotion IN their eyes, not around them. It’s not as easy as ‘three steps to knowing the secret’. When people genuinely smile, there is a kind of light in their eyes that make their entire face brighten.. Here are examples of fake and genuine smiles:
  https://www.google.co.nz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiL7vLmpdvOAhUCFJQKHUCjDKYQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fdeltadentalazblog.com%2F7-reasons-smiling-laughing-are-good-for-you%2F&psig=AFQjCNEdX4HxbwkoXhK6GPP4zmcQuC3g&ust=1472170794774637 (fake)
  https://www.google.co.nz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjgmu_6ptvOAhWFlZQKHddjD0EQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.the-open-mind.com%2F6-things-a-strong-person-should-never-apologize-for%2F&bvm=bv.130731782,d.dGo&psig=AFQjCNH7RcGEjV42U4mvVuu1OV8cvcjOxg&ust=1472171123084590
  (real)
  See the way her eyes shine?

 15. jitendra октомври 8, 2016 на 12:38 часот - Одговори

  first fake second real
  smiling can make us feel us happy and others too
  SO NEVER POST A NEGATIVE COMMENT ON SMILING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  if you do so you do so you will have a frown on your face for a day

 16. Mahesh PM април 18, 2017 на 4:56 сум - Одговори

  Very nice and useful content.
  I would recommend it to my friends.

  And person in second picture expressing a genuine smile.

 17. Карен јули 13, 2017 на 5:56 часот - Одговори

  That’s how Giada USUALLY smiles!

  • Stephen април 26, 2018 на 12:53 часот - Одговори

   On camera, Да. She’s so used to being in front of a camera that this look SEEMS natural, especially to Food Network addicts (like me). But if you’ve ever had the privilege (and yes, имам, and yes it was a HUGE privilege) to talk with her for an extended period of time when she KNOWS the cameras are off, she loses that ginormous grin and has a much more natural smile.

 18. Wendy септември 1, 2017 на 4:39 сум - Одговори

  I used an image from this article to make my meme. That is all that matters.

 19. Mister септември 2, 2017 на 7:00 сум - Одговори

  They are both fake

 20. geryjo септември 13, 2017 на 2:27 часот - Одговори

  once you know the secret about the extra muscles, it is dead easy to fake a genuine smile ha ha. исто така,, tip, if you don’t like the idea of generating enormous crows feet to be convincing, you can get thegenuineeffect, even on a mona lisa mini smile, by using your cheek muscles to raise your lower lids just a bit. (the eyes dont need to be closed, just a tad more closed than normal, and not from the top down, from the bottom up. raising those lower lids will also tighten and raise the smile just a fraction, which adds to the effect. if you go to look at all the images of models, you can see where somegenuinesmiling has been achieved with quite minimal eye/cheek muscling. one thing to keep in mind, tho, is that most of the smiles you see, especially on models, are fake and it has happened so much for so long that those smiles might strike you as thenormalones. they are not. standard, Да, normal, нема. the mirror is your friendpractice. then when someone wants to take a candid shot of you, you’ll be much happier with the result (either by modulating your really genuine smile if you want, or faking well a genuine smile).

 21. Cynthia Olen јануари 2, 2018 на 7:22 часот - Одговори

  One way I’ve always spotted a fake smile is by the Death’s Head look—too many teeth, too much eyeball, and everything else on the face is frozen.

Остави коментар