49 копија & Ставете Прашања за Qualaroo или Hotjar

Еве 49 прашања можете да побарате вашиот сајт посетителите со цел да се открие нивниот начин на размислување, она што тие го бараат, зошто тие би можеле да се купуваат од вас, и уште поважно, зошто да не.

За да се постигне ова, најдобрите алатки се Qualaroo и Hotjar. Јас ги препорачувам и двете.

прво, Неколку брзи совети…

Да се ​​започне со, треба да се обиде да се извлече најдоброто одговор од вашите посетители. Ова значи поставување отворени прашања, па посетителите може да се зборува отворено и искрено.

Таа, исто така помага за да се квалификува на тип на одговори што го барате.

на пример, еве неколку квалификациите можете да додадете по вашето прашање:

[прашање] + “Објасни во што е можно повеќе детали како тоа ќе го направат вашиот живот полесно / подобро.”

[прашање] + “Ве молиме бидете што е можно тапи, можеме да го земе.”

[прашање] + “Можете да се брутално искрени, сакаме повратни информации.”

[прашање] + “Листа на што повеќе предмети што можете да замислите.”

[прашање] + “Не срамете, читаме секој одговор.”

“Кажете ни вистината:” + [прашање]

Така на пример на прашање, тогаш ќе биде:

Дали има нешто на оваа страница и тоа е спречување на вашиот купување од денес? Ве молиме бидете што е можно тапи, можеме да го земе.”

сега Копирајте & Ставете Овие Денес…

Најдеш како се најде на вашите посетители надвор за вас:

 • “Како точно прво да дознаете за нас?”
 • “Како се сопнуваат на оваа страница?”

Разбирање Цел на посетата / намерата:

 • “Што дојдовте до оваа страница да се направи денес?”
 • “Зошто ви е потребно [Сервис / Тип на производ] денес?”
 • “Она што доведе да се погледне за [Сервис / Тип на производ]?”
 • “Што се надевате дека ќе се најде на оваа страница?”
 • “404 грешка: Што се сте во потрага за?”
 • “Опишете го моментот кога ќе сфатите што ќе ги купат [производ]”
 • “Кажете ни ги вашите шопинг приказна во колку детално што е можно ...”

Се разбере кои се вашите посетители се:

 • “Како би ја опишале себе си? на пр. јас сум 30 годишен маж дизајнер кој сака автомобили и сурфање.”

Разбирање позиција во однос на конкуренцијата:

 • “Она што го убеди да плаќаат за оваа услуга?”
 • “Што е најголемо влијание на вашиот купување на одлуката?”
 • “Кои други опции се да се разгледа пред изборот на нашите [Име на продукт]?”
 • “Кој од нашите конкуренти, и онлајн и офлајн, си размислат пред изборот на нашите [Име на продукт]?”

отворат прашањата:

 • “Дали има нешто што спречува да се регистрирате во овој момент?”
 • “Е јасно нашите цени?”
 • “Дали има нешто во врска со овој исходот процес кој треба да се подобри?”
 • “Што можеме да направиме за да се направи овој сајт повеќе корисни?”
 • “На оваа страница, ми се чини дека треба да биде во можност да…”
 • “Која е главната причина зошто сте поништување на вашата сметка?”
 • “Дали има нешто на овој сајт кој не работи на начинот на кој што се очекува да?”
 • “Што е едно нешто што речиси ќе запре од отпочнување на судскиот процес?”

Откриваoе на жалбите на вашиот сајт / производ (можете да побарате овие на благодарам страница по купувањето или optin):

 • “Што фатени вашето внимание во врска со овој сајт во резултатите од пребарувањето?”
 • “Она што го убеди да купите од нас?”
 • “Она што го убеди да го започне судењето?'
 • “Она што го убеди да се [акција на пр. купување / регистрација]?
 • “Ве молиме наведете ги првите три работи кои што ги убедил да се користи ни наместо конкурент.”
 • “Кои се трите работи што ви се допаѓа најмногу за [производ]?”
 • “Што можеме да се направи за да се направи вашата одлука полесно?”
 • “Како вие би ни се опише на пријател?” (голема за да се добие квалитет на препораките)
 • “Која е вашата омилена карактеристика на оваа страница?”

Разбирање Резервации со користење на или купување на производи:

 • “Што е едно нешто што речиси престана да сте купување од нас?”
 • “Што е вашиот најголем страв или загриженост за нас користење?”
 • “Што е вашиот најголем предизвик, фрустрација или проблем во пронаоѓањето на [Име на продукт] онлајн?”
 • “Ако не се направи купување денес, можете да ни кажете зошто да не?”
 • “Што ќе си убеден да го заврши купувањето на објектот(s) во вашата кошничка?”
 • “Што можеме да се промени за да ве натера да сакате да продолжите со користење нас?”
 • “Дали имате било какви прашања, пред да започнеш бесплатен 30-дневен пробен период?”
 • “Дали има нешто што спречува да се регистрирате во овој момент?”

сегмент разликите:

 • “Кои од следниве најдобро го опишува?”

Открие недостасува содржина:

 • “Кои теми би сакал да види ни да пишувам за следната?”
 • “Кои други производи би сакале да го видиме понуда?”
 • “Дали оваа помош секција корисни?”
 • “сте биле во можност да ги најдете информациите што го барате?”
 • “Кои други информации би сакале да го видите на оваа страница?”

Нет Промотер рејтинг / Скалата на задоволство:

 • “Како најверојатно е дека ќе ви препорачуваме нашата компанија на пријател или колега?”
 • “Како би го оцениле нашата услуга на скала од 1 – 10?”

Барање на производот Повратна информација:

 • “Што е една карактеристика може да се додаде дека ќе го направи нашиот производ неопходен за вас?”
 • “Од овие четири опции, што е следното нешто што мислам дека ние треба да се изгради?”

извори:

http://help.qualaroo.com/hc/en-us/articles/201483927-What-questions-should-I-ask-

http://www.conversion-rate-experts.com/questions/

https://www.hotjar.com/action-plan

   
ОБЈАВУВАЊЕ: Некои производи и услуги промовирана на овој веб-сајт се приклучат линкови. Ова значи дека ако се одлучите да купите една од овие производи, Јас ќе заработи мала провизија. Со користење на овие линкови, нема дополнителни трошоци за вас. Ќе го добиете истиот одличен ресурс во исто голема цена. Јас само што ја промовира ресурси, производи и услуги Јас навистина верувам дека ќе ви обезбеди со неверојатна вредност. Со заработка комисија, тоа ми помага да се произведе повеќе квалитетни содржини. Плус тоа дури и ви помага хранат моите деца! 🙂
 
2017-04-21T17:52:23+00:00

За авторот:

Јас сум веб оптимизација & консултант за реализација - Јас им помогне на моите клиенти (некои во Fortune 500) генерираат повеќе приходи за нивниот бизнис. претежно, Да се ​​добие повеќе од нивните посетители за претворање на нивниот веб-сајт. Сум започна и се продаваат 2 стартап - Јас сум бил работат на интернет, за 15 години и почна од нула - а потоа се продаваат - два веб-сајтови брзо растечки: водечки информации игри портал и онлајн рекламна мрежа. Прочитај 10 работи за мене - вклучувајќи се тренерот на јазикот на телото на светскиот шампион на покер и пеење во KISS покритие бенд (слики вклучени) - овде.

еден коментар

 1. евтини дресови мај 27, 2016 на 3:22 сум - Одговори

  едно лице изврши мојот партнер и јас се 7 големи шеесет четири допир. и да покаже грешка Мора да се знае како што бродот Титаник, На овој начин ќе тврдат синхронизирање брод Титаник.

Остави коментар