Hotjar Преглед: Откријте The Ultimate алатката Пораки Insight

Heatmaps, истражувања, анкетите повратни информации, инки конверзија и посетител снимки се сите алатки кои се користат од страна на експерти конверзија секој ден.

Без овие тоа ќе биде речиси невозможно да се копа во начинот на размислување на посетителите, и да се открие зошто тие не се конвертирање.

конечно сега имаме сите-во-едно анализатор и алатка за повратни информации. Hotjar го прави сето тоа, за мал дел од трошоците.

Hotjar е многу нова платформа за вашиот вебсајт и анализатор. Тоа беше дизајниран од страна на тим на пазарот, веб дизајнери и веб програмери, води од страна на д-р. Дејвид Darmanin, поранешен консултант за CRO Конверзии Експертите (за кои Јас сум консултант себе). Главната цел на Hotjar е да се комбинираат сите на анализа и алатки за повратни информации што некогаш сте ќе треба во една платформа за вашите напори Клинични.

во 2014, Hotjar истрча на покана само бета тест за нејзината платформа. Услугата официјално отворен во почетокот на 2015. Износот на карактеристики има е за восхит. ПЛУС, цената е само како вилица-намалувањето. Во суштина сте добивање на истите услуги да плаќаат стотици месечно за на други веб-сајтови на едно место.

Ние ќе го подели овој преглед Hotjar во делови, кои ги истакнува секоја од карактеристиките на нивната платформа. Јас ќе ти кажам предностите на овие карактеристики, and then I’ll tell you how much it'll cost to get started with them.

Ајде да почнеме.

Hotjar Преглед: Преглед на функции Hotjar е

Hotjar има голем број на функции. После се, таа била изградена за да се сите-во-едно решение аналитички и повратни информации за бизнис и сопственици на вебсајт.

Тука се главните карактеристики на Hotjar:

 • Heatmaps
 • Повратна информација Анкети
 • Студиите
 • конверзија инки
 • форма и анализатор
 • Пораки на записот
 • Регрутира пристап Тестери

Оние седум функции, секој од нив има различни бенефиции кога се користи на вашиот сајт. Сите тие може да се користи заедно за да ви помогне да ги разберете вашиот посетител и подобрување на вашиот веб-сајт.

функција #1: Heatmaps

Heatmaps ќе ви овозможи да видите делови на вашиот веб-сајт кој ви корисникот се поврзува со додека тие се на вашиот сајт. Тие ќе се појави како вистински heatmaps. Ќе видите од најпопуларните делови на вашиот сајт во црвено / жолто. Најмалку популарни делови на вашиот сајт ќе се појави во зелена / сина.

hotjar_move_heatmap

Топлотна карта е голема аналитичка алатка. Може да се види дали посетителите имаат интерес во новите функции на вашиот сајт. на пример, да речеме сте се преселиле вашата регистрација форма од врвот на вашиот веб-сајт на страна, или под своите мислења. На топлотна карта ќе може да се види дали корисниците се во интеракција со неа.

Вие исто така може да се види како тие се движите низ вашата страница, она што тие кликнете на и она што тие го игнорираат. Значи, ако се пресели вашата регистрација форма, и тоа не е популарна, тоа се случува да се појавиш во сино.

збунет? Има скалата од десната страна на топлотна карта што ви покаже како да се чита бои што го прави супер лесен. Можете да ги користите топлотна карта на било кој дел од вашиот веб-сајт и со еден клик можете да ги филтрираат сообраќај од десктоп, таблета или мобилен.

Како дополнителна функција, Hotjar ви обезбедува со процент на посетители што стигна до одредена точка на вашата страница, Ви овозможи да се види дали имаш прашања како лажни дното или кога вашиот сообраќај се бие / излез.

функција #2: Повратна информација Анкети

Повратна информација анкетите ви даде еден начин да се добие директно во внатрешноста на главата на корисникот.

Да речеме дека сакате да дознаете зошто вашите корисници се бие толку често. Поставување на повратни информации и да побарате анкета. Вашите посетители ќе бидам искрен со вас.

hotjar_feedback_polls

Добрата работа во врска со анкетата на повратни информации е тоа не е ограничена само на неколку прашања. Износот на прашања можете да побарате се неограничени. Можете да побарате, како многу или малку детали како ви се допаѓа.

Повратна информација анкетите исто така, се големи, бидејќи луѓето сакаат да го искажат своето мислење. Можете да поставувате прашања како:

 • "Дали има нешто спречување на вас од правење на купувачите со нас денес?"
 • "Она што е ви запирање од потпишувањето се за нашиот билтен?"
 • "Дали постои причина да не се остави коментар?"

[види овој член за повеќе прашања можете да побарате]

Одговорите што ги добивате од овие прашања може да ви помогне да се подобри вашиот сајт, така што повеќе луѓе ќе го заврши дејството што сакате да се заврши. Вие исто така може да работи на повеќе истражувања на вашиот сајт. Ова ви дава можност за решавање на повеќе проблеми одеднаш.

Всушност, јас неодамна побара 12 експерти конверзија како тие ги користат алатки за истражување како оваа.

функција #3: Студиите

Сакам испраќање вистинските анкети клиенти да се разбере нивните купување одлука или процес. Овие често содржат скапоцени камења, кои водат до страшно победи.

Додека повратни информации форма обично се фокусира на одредена акција (i.e. правење на купување или регистрирате за билтен – ПОСЕБНИ на една страница), истражување се фокусира на корисник искуство и високо ниво на умовите.

hotjar_surveys

Можете да поставувате прашања како:

 • Колку сте задоволни со нашите услуги?
 • Како би го оцениле информациите на оваа страница на нашата веб страница?
 • Како би го оцениле вашето корисничко искуство со нашата веб страница?
 • Колку би сакале да ги препорачуваме на нашите веб-страница на пријател или член од семејството?

Овие прашања сите помогне да придонесе за подобрување на корисничкото искуство на вашиот сајт. Но не се ограничени само на овие прашања. Како форма на повратни информации, можете да поставите неограничен број на прашања за вашето истражување. И може да се кандидира повеќе истражувања во исто време.

Изгледа за специфичен јазик се користи од страна на вашите клиенти, можете да потпора оваа во вашата копија. исто така,, овие истражувања често се златни да се најде висок квалитет на препораките.

Креирање на овие истражувања во Hotjar е лесно. Уредник е капка мртов едноставна. Одговорите се собираат во реално време, и тие се мобилни пријателски. Можете да ги видите резултатите како што тие доаѓаат од било кој на секој уред.

Во моето Qualaroo преглед Јас разговараат за тоа како важни истражувања и повратни информации се. Разликата помеѓу Qualaroo и Hotjar е дека Qualaroo се фокусира само на истражувања и повратни информации. Hotjar ви дава повеќе аналитички алатки, вклучувајќи истражувања и повратни информации форми.

функција #4: конверзија инки

Дали некогаш сте се запрашале зошто вашиот продажбата на инка не е конвертирање?

Hotjar може да ви помогне да одговори на тоа прашање со инки конверзија. инки конверзија да ви помогне да ги пратите на корисникот преку продажбата на инка и да дознаете каде што тие се отпадане на.

hotjar_funnel

Кога ќе ги посочи точната место каде што вашите корисници напуштаат, Вие ќе бидете во можност да веднаш да се подобри тој дел на инка. Резултатите доаѓаат во проценти од вкупниот број на сесии снимен. Па ако има 100 сесии, и 50% од нив се откажат од вашиот инка на целниот страница, Вие знаете дека е точка која треба да се дефинира.

Ова е одлична алатка за пазарот. Тоа го прави А / Б Сплит тестирање многу полесно. Наместо само укинувањето на целата инка, или Сомневајќи се во кој дел е тоа што не, ќе имате вашиот одговор. Откако ќе го поправат проблемот, можете да го користите друга инка конверзија да видиме колку добро тоа е работа.

функција #5: Формираат напуштање Analytics

Како инки конверзија, форма и анализатор ви кажам зошто луѓето не се пополнување на формуларот. Но тие одат во многу повеќе длабочина од тоа.

Hotjar форма напуштање и анализатор

анализатор форма да ви кажам колку луѓе ја напуштиле вашиот сајт без посета на форма. Тоа исто така ќе ви каже во кој момент на луѓето кои го пополните формуларот испадна. Постои тајмер за секој од деловите на формата е дека евиденцијата за колку време е потребно за да се пополни секој дел на формата. Вие исто така може да се види кои делови од форми се остави празно.

Откако ќе ги видите резултатите од анализа на формата, ќе бидат во можност да го подобри вашето форми. Може да се намали на делови кои луѓето не се пополнување, и да ја поправите на делови кои луѓето се откажуваат од надвор.

Тајмингот не треба да се игнорира или. Ако форма не е лесно да се пополни повеќето луѓе се случува да го напушти. Ако е потребно премногу долго за да се пополни, тие веројатно нема да се мачат. готово, понекогаш вие не треба многу информации, особено ако сте се обидува да се соберат нови клиенти. Но анализатор форма може да ви помогне да се поедностави процесот.

функција #6: Пораки на записот

Оваа функција е навистина кул. Hotjar ви овозможува да снимите на седниците на случајни посетители на вашиот сајт. Може да се види она што го прават откако тие се на вашиот сајт. Каде оди на глувчето? Дали тие кликнете на било кој од вашите линкови? Она што не го бара за? Дали тие се купи нешто?

Гледајќи овие снимки може да ви помогне да ги посочи проблемите во право таму на самото место. Таа, исто така ќе може да се види она што вашите корисникот всушност доживува откако тие се на вашиот сајт.

снимање посетител користење Hotjar

Понекогаш, како сопственици на бизнис, сметаме дека имаме добри идеи за тоа каде работите треба да оди на нашата веб страница или каков вид на содржината треба да се пишува. Тогаш ние се постави нашата веб-страница. Ние сметаме дека сето она што сте го направиле, ќе им даде на луѓето прекрасно искуство на корисникот.

Ова е особено точно ако ги следи сите "најдобри практики". Овој експерт вели само тоа треба да оди над пати, па тоа е она што го правите. Овој експерт вели стави вашите клучни зборови во содржината на ова многу пати, па тоа е она што го правите. Но, тогаш ќе го следат сите овие совети и да дознаете вашиот сајт не е правење на имплементацијата на патот што треба.

Зошто?

За волја на вистината, само на корисникот може да ви каже дали нивното искуство е страшно или не. Тие се оние со користење на веб-сајтот. целната публика на секого не реагира на начинот на кој размислуваме што треба. Вие не се фокусирани на истите луѓе како и сите. Вашата публика е сосема поинаква, па мора да дизајнирате вашата веб-страница и содржината околу искуствата на вашите корисникот, не нивни.

Но некои корисници не сакаат да ги пополните истражувања или да му даде повратни информации. Може да бидете во можност да се види точно она што се случи на вашиот веб-сајт со снимки на посетителот. (Велам "може", затоа што понекогаш корисниците не комуницирате со вашата страница на сите.)

функција #7: Регрутира пристап Тестери

Ако треба да направите тестирање, можете да регрутира тестери преку Hotjar. Може да се соберат нивните информации и им нудат награда за да ви помогнеме. Ова е совршен за додавање на нови делови на вашиот веб-сајт, или испробувањето на различни дизајн за вашите страници.

Регрутира корисникот тестери со Hotjar

Hotjar Преглед: цените

На почетокот на овој преглед Hotjar јас ти реков дека цените за оваа услуга беше вилица намалувањето. Па, сега јас ќе одам да ви кажам колку точно е.

Можете да почнете од бесплатно.

Да, ќе прочитате тоа право. на $0 еден месец можете да го користите сите функции на Hotjar е. Сепак, Јас Ви препорачуваме да ја надградите во PRO верзија $29 еден месец. Бесплатна сметка е ограничена на 3 алатки за повратни информации (истражувања, анкети и работодавци) и 3 алатки за анализа (инки, heatmaps и форми). Ќе добиете само 300 посетител снимки, и големината на примерокот е ограничена на 2000 процесуирани страници на ден.

Со про верзија ќе го добиете неограничено користење на повратни информации и аналитички алатки. Можете исто така да примерок од 10,000 страница пати е видено еден ден. Двете планови ќе ви овозможи да ги чувате вашите податоци за 90 дена.

Исто така постои и бизнис план, кој ви овозможува да се отстрани Hotjar брендирање, и да добијат неограничено користење на алатки. Можете да добиете примерок од 20,000 процесуирани страници на ден и ќе ги задржи вашите податоци за 6 месеци. Дека трошоците план $89 еден месец.

За земање мостри е причината што овие планови се толку евтини. види, за разлика од своите конкуренти, Hotjar не снима секоја сесија. За снимање на случаен сесии од вашите корисници се шират рамномерно во текот на денот. Ова е добра работа. Вие нема да мора да поминат неколку часа гледајќи низ непотребни информации, само за да дознаете што е проблемот.

Па големината на примерокот се всушност колку процесуирани страници тие ќе се соберат вашите податоци од. Тоа значи дека ако се 100,000 страница пати е видено еден ден, но ти си со користење на бесплатен план, податоците што ги собира само што ќе биде од 2000 процесуирани страници. Бројот на големината на примерокот се зголемува со секој план. Со ограничување на бројот на големината на примерокот, Hotjar го прави полесно да наведете проблеми и да ја задржите своите пристапни цени.

Во овој преглед Hotjar, го виде сите карактеристики Hotjar мораше да понуди. За дел од цената на сите од своите конкуренти, можете да пристапите до неверојатни карактеристики без да се занимаваат со нешто непотребно и мачни. Јас препорачувам Hotjar за секој кој е сериозен во врска со подобрување на нивната веб-страница и давајќи им на луѓето најдобро корисничко искуство, тие можат да имаат.

Кликни тука за да се види за себе како Hotjar дела.

Ако имате прашања или коментари за овој преглед Hotjar, Hotjar услуги или на Вашите искуства со Hotjar, Ве молиме оставете коментар подолу.

 

   
ОБЈАВУВАЊЕ: Некои производи и услуги промовирана на овој веб-сајт се приклучат линкови. Ова значи дека ако се одлучите да купите една од овие производи, Јас ќе заработи мала провизија. Со користење на овие линкови, нема дополнителни трошоци за вас. Ќе го добиете истиот одличен ресурс во исто голема цена. Јас само што ја промовира ресурси, производи и услуги Јас навистина верувам дека ќе ви обезбеди со неверојатна вредност. Со заработка комисија, тоа ми помага да се произведе повеќе квалитетни содржини. Плус тоа дури и ви помага хранат моите деца! 🙂
 
2017-04-24T14:06:33+00:00

За авторот:

Јас сум веб оптимизација & консултант за реализација - Јас им помогне на моите клиенти (некои во Fortune 500) генерираат повеќе приходи за нивниот бизнис. претежно, Да се ​​добие повеќе од нивните посетители за претворање на нивниот веб-сајт. Сум започна и се продаваат 2 стартап - Јас сум бил работат на интернет, за 15 години и почна од нула - а потоа се продаваат - два веб-сајтови брзо растечки: водечки информации игри портал и онлајн рекламна мрежа. Прочитај 10 работи за мене - вклучувајќи се тренерот на јазикот на телото на светскиот шампион на покер и пеење во KISS покритие бенд (слики вклучени) - овде.

2 коментари

 1. Paul октомври 14, 2016 на 7:34 часот - Одговори

  I am just getting started with this. If you were just getting started with the surveys and polls, which one would you get first, HotJar or Qualaroo? I only get between 50 и 100 unique visitors/day.
  благодарение,
  Paul

Остави коментар