Непочитување Microexpressions кажува на покер масата

Во претходниот блог пост, I've introduced “disgust” as one of the most reliable poker tells you will ever see at the table. Contempt is right up there too. The reason is that contempt is one of the seven basic human emotions (заедно со, гнев, радост, тага, страв, изненадување и гадење), и еден од најсилните негативни емоции што некогаш може да се чувствуваат. Значи, кога ќе се чувствуваат презир кон некого, нешто или во секоја ситуација, ќе заврши тоа покажува во твоето лице. И исто како и гадење, непочитување на покер масата обично доаѓа во форма на микро-изразување.

Запомни дека секогаш кога сакаме да се скрие емоциите, дали затоа што ние се повеќе се игра покер, преговара за цената на нов автомобил или затоа што ние сме возбудени за да разговара со една симпатична девојка во бар, она што е веројатно да се случи е дека ние ќе се прикаже во нашите лица како што се нарекува микро изрази. Тие се брзи удари на емоција која трае 1/5 до 1/25 на вториот. Овие микро-изрази се точни прикажува на состојбата на умот на една личност, кога емоциите се чувствува. Сметаме емоција, сакаме да го потисне и истекување се случува во форма на микро-изразување. И тоа е причината зошто тие се направи за многу прецизни покер кажува. Тие буквално ви кажам што емоции некој се чувствува во тоа време.

Па, како е непочитување прикажува точно? Па, презир е всушност само емоција која е асиметричен, што значи дека

Contempt microexpression at the poker table

Непочитување microexpression на покер масата

тоа е еден едностран. Погледни го слика на правото.

Забележи како само е подигната од страна на устата. Тоа е непочитување: мало зголемувањето на еден агол на устата. И тоа е прилично лесно да се види, исто така,, бидејќи тоа е асиметричен. And it can be displayed on either side of the mouth. Некои луѓе ќе се прикаже на левата страна, а другите на лево. Науката се уште не ни кажа зошто или кога се користи одредена страна и она што е значењето на тоа.

Ајде да погледнеме некои примери вистинската драма:

Стен Голдстајн на Светската покер турнеја

Погледни го видеото подолу:

Стен Голдстајн покрена preflop со A3o и Х Ле ги повика. Пораз доаѓа К П 9, сигурно не е многу добра пораз за рака како А3. Земете добар поглед на Голдстајн на 0:17-0:18 на видео, кој е во право во моментот тој ја проверува. Па, ако сте биле обрнувајќи внимание на моите статии J, всушност би можеле да забележат два микро-изрази во распон од помалку од една секунда. Првата е на гадење (види зголемувањето на неговата горна усна и отворањето на ноздрите) и, што е најважно за овој напис после тоа, Голдстајн покажува непочитување на десната страна од устата (забележите чупка под десниот јаболчната коска). Тоа е многу, многу неверојатно дека играчот може да се чувствуваат презир (одвратност и згора на тоа) додека го држите голем рака се чувствува добро во врска со ситуацијата. Размисли за тоа, ако пропадне добра рака, како ќе се чувствуваат? Вие веројатно нема да се чувствуваат презир за тоа ќе ти? Не, вистината е, и тоа е причината зошто презир е толку голема кажам, е дека таа е таква негативна емоција која ретко го имаат кога ние сме силни и имаат добра рака.

Даниел Negreanu за високо ризична покер

Погледнете го ова видео прво тука:

Во оваа страна Даниел Negreanu игра против Дојл Brunson. Даниел има K5o и Дојл држи QTS. Пораз беше Т 5 4 и ние ги собереш на акција на своја страна по 3s е поднесен. Даниел облози и Дојл повици. Реката носи уште една 4 и сега Negreanu проверки. Сега се забележи во точниот момент тој рапува на маса, на 1:09 во видеото, можете да видите на левата страна на неговата уста покажува презир. Во овој случај, тоа е веројатно дека Даниел веруваа дека тој најдобра рака на целиот пат, како Дојл не го изнел на неуспех или пак. вториот 4 на реката е со што може да се погоди страна Дојл, и така Даниел не се чувствува премногу добра за рака во овој момент.

Гевин Смит на Светската покер турнеја

Погледнете го видеото тука пред да коментира за тоа:

Раката вклучува Гевин Смит и Ден Harrington за време на финалната маса Светската покер турнеја. тука, Гевин има неуспех врвот во собата со џебот асови на пораз на А 3 2. Дан има gutshot држи Q4o. Гевин одлучи да се направи залог и Harrington збира. Сега, во случај да се прашувате зошто го одбрав овој конкретен страна, и, тоа е затоа што овој пат на играчот покажува презир е всушност многу силна! Види тоа на 0:20 на левата страна од устата Гевин е? ok ok, Значи она што е грижам сум јас велејќи дека тука? Не велам погоре дека тоа е многу тешко да се чувствуваат презир кога работите се одвиваат на патот? Да го направив. Но, се сеќавам дека тајмингот кажува е навистина важно. И во оваа страна, Гевин покажува презир ПО Дан збира. He feels contempt because his opponent made the right decision and he missed out on more chips because he was strong. And this is also what makes contempt such a great tell, бидејќи тоа може да ви даде увид во умот на противникот дури и по раката е "над".

Велат дека ќе се соочува со многу тешка одлука на реката по вашиот противник го обложуваат на тенџере. Вие конечно пати, а потоа внимателно се види вашиот противник и го трепка презир во неговото лице. Па сега дека знаете што сте го направиле правилна одлука. Вие не треба да се размислува за рака за следниот час. Ти си туп на грбот и се движи чувствувате одлично за вашето читање.

Презир е голем покер кажам да внимавате. И ако ги најдете сите на овој микро изразување работи тешко да се види во реално време, тоа е поради тоа што е. Но презир е веројатно една од најлесните да се види за некој со почеток во препознавање на изразување. Тоа е еден едностран, и тоа е емоција може да се види многу често, ако ви се допаѓа гледајќи телевизија, ако навистина се обрне внимание. Луѓето да се чувствуваат презир цело време.

Значи следниот пат кога ќе се игра во живо покер, Ве молиме да внимавате кажам. Тоа е толку сигурен, и толку прецизна што ќе профитираат од тоа од првиот пат кога ќе го забележиш.

   
ОБЈАВУВАЊЕ: Некои производи и услуги промовирана на овој веб-сајт се приклучат линкови. Ова значи дека ако се одлучите да купите една од овие производи, Јас ќе заработи мала провизија. Со користење на овие линкови, нема дополнителни трошоци за вас. Ќе го добиете истиот одличен ресурс во исто голема цена. Јас само што ја промовира ресурси, производи и услуги Јас навистина верувам дека ќе ви обезбеди со неверојатна вредност. Со заработка комисија, тоа ми помага да се произведе повеќе квалитетни содржини. Плус тоа дури и ви помага хранат моите деца! 🙂
 
2015-02-08T04:04:47+00:00

За авторот:

Јас сум веб оптимизација & консултант за реализација - Јас им помогне на моите клиенти (некои во Fortune 500) генерираат повеќе приходи за нивниот бизнис. претежно, Да се ​​добие повеќе од нивните посетители за претворање на нивниот веб-сајт. Сум започна и се продаваат 2 стартап - Јас сум бил работат на интернет, за 15 години и почна од нула - а потоа се продаваат - два веб-сајтови брзо растечки: водечки информации игри портал и онлајн рекламна мрежа. Прочитај 10 работи за мене - вклучувајќи се тренерот на јазикот на телото на светскиот шампион на покер и пеење во KISS покритие бенд (слики вклучени) - овде.

еден коментар

  1. don schreffler March 11, 2018 на 12:50 часот - Одговори

    Absolutely fantastic stuff. I’m in about a 90% proficiency on the Ekman tool currently and play Blackjack professionally previously. Well War to pay for college but it was professional by definition. Never played poker because I knew I didn’t have the emotional cognition to handle the bluffing with this may well be an opportunity to reverse that opinion. I’m going to seek to converse with you direct me to email as well, I have some thoughts I’d like to discuss with you.

Остави коментар